לחץ/י כאן לאתר העירוני

 לחץ/י כאן לתמונות השבוע

                 
לוגו
 

"עירונליט" , השבועון הוירטואלי של עיריית נצרת עילית 
גליון מספר 126
15/01/2009

על חבל דק

עיריית נצרת עילית זועמת על החלטת ראשי תנועת חד"ש ובראשם, ח"כ דב חנין,לקיים בעיר כנס מחאה פוליטי נגד המלחמה בעזה.
הם רצו לעורר פרובוקציה ולהלהיט את היצרים"
אומר ראש העיר שמעון גפסו.
 


ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו פעל בכל הערוצים האפשריים והגיע עד לראש הממשלה בניסיונות לבטל את האירוע ולמנוע את קיומו בנצרת עילית. "זה מיותר, זה מסוכן וזה פוגע ברגשות התושבים " חזר ואמר למפקדי המחוז הצפוני ולמפכ"ל אבל למשטרה כמו גם לדרג הפוליטי, לא הייתה עילה חוקית למנוע את הכינוס. ההחלטה עוררה מן הסתם תרעומת בעירייה.עיקר החצים הופנו כלפי ראשי תנועת חד"ש , ח"כ מוחמד ברכה ודב חנין ."לא הצלחתי למנוע את האירוע שהוגדר על ידי המארגנים כנס מפלגתי פוליטי" אומר ראש העיר ומציין כי מהרגע הראשון היה ברור שהבחירה בנצרת עילית איננה מקרית "הכוונה הייתה למשוך תשומת לב וחשיפה תקשורתית. צריך לזכור שמאז פרוץ המלחמה נערכו עשרות הפגנות מחאה במגזר הערבי אבל רק מעטות זכו לסיקור תקשורתי , מי שהחליט חשב כנראה שקיום הכנס ביישוב יהודי יעורר את הרעש המצופה."

הכנס נקבע למוצאי שבת וכבר בדקות הראשונות היה ברור כי מדובר במחאה כנגד המלחמה בעזה. לצד פעילים ערבים שישבו בקהל בלטו אנשי שמאל יהודים ובראשם חבר הכנסת דב חנין שהתמודד לפני זמן קצר על ראשות עיריית תל אביב. ראש העיר שמעון גפסו שטען כי האירוע אינו תמים כפי שהצטייר,התעקש להיות נוכח בשטח ולעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות ."אני מתנחם בעובדה שהמשטרה נענתה לבקשתנו ונערכה בכוחות מתוגברים כדי למנוע עימותים אלימים משני הצדדים"

הצד הנגדי היה קבוצת מפגינים יהודים, אנשי תנועת "ישראל ביתנו" שהתגודדו בצומת סמוכה למקום האירוע. נוכחותם של אנשי הימין עוררה חשש להתלקחות . ראש העיר שמעון גפסו, מלווה בסגניו עדי ברקו ויוסף שפושניק החליטו לפעול לפיזור ההפגנה. הם התערבבו בתוך קהל המפגינים ודיברו על ליבם "אתם יודעים שאנחנו איתכם" אמרו להם וגפסו הזכיר שגם הוא חבר במפלגת "ישראל ביתנו","אני מזדהה איתכם אבל אני חייב לדאוג שלא תפגעו ותחזרו הביתה בשלום"

בשלב מסוים נדמה היה כי ההתלקחות בלתי נמנעת. המפגינים ובהם חברת הכנסת ליה שמטוב וחבר המועצה אלכס גדלקין נראו להוטים להגיב בכוח. גפסו לקח המגאפון וביקש לשמור על איפוק :""תבינו,המטרה של מארגני הכנס היא לגרור אותנו לעימות אלים כדי לזכות בחשיפה תקשורתית, אסור לנו לשחק לידיהם".
גפסו בעצמו התקשה לשמור על איפוק כשהבחין בשבבים מניפים דגלי פלשתין. הוא ניסה לתלוש את הדגל ומפקד המחוז שמעון קורן חיבק אותה ולקח אותו הצידה "זאת העיר שלי" אמר גפסו וסיפר כי שני בניו משרתים בצה"ל ואחד מהם קצין בהנדסה קרבית לוחם כעת בעזה "הקלות הבלתי נסבלת של היכולת להרוס את האיזון ביחסי ערבים יהודים, מוציאה אותי מדעתי".
בסביבות השעה עשר בלילה , עם סיום העצרת, יצא ראש העיר לסיור במרכזים של נצרת עילית. "השוטרים הלכו הביתה ואנחנו נשארנו כאן להתמודד עם מציאות מורכבת ורגישה" אמר למקורביו "זה היה סתם אירוע מיותר." 
 
נצרת עילית קיימה ישיבת מועצה בחמ"ל הישוב מגן במועצה אשכול בדרום

ישיבת מועצת עיריית נצרת עילית במועצת אשכול

עיריית נצרת עילית התכנסה השבוע לישיבת מועצה מיוחדת שהתקיימה במקלט של הישוב מגן במועצה האזורית אשכול בדרום * "אתם נותנים
לנו את הכוח להמשיך ולהיות פה" אמר ראש המועצה אשכול חיים ילין *
"הלב שלנו נמצא איתכם כל הזמן " השיב ראש העיר שמעון גפסו
"נצרת עילית כולה מחזקת ומחבקת את תושבי הדרום וחיילי צה"ל


ההחלטה על העתקת הישיבה מאולם המליאה בעיריית נצרת עילית למקלט של המועצה האזורית אשכול נתקבלה לפני כשבועיים . ראש העיר שמעון גפסו שאירח בשבועות האחרונים עשרות תושבים מהדרום ופעל לאיסוף חבילות שי לילדים אמר שזה לא מספיק :"אנחנו צריכים לעשות יותר " קבע והחליט על הישיבה.
הישיבה התקיימה במועד המתוכנן , יום שלישי השבוע. תשעה חברי מועצה השתתפו במליאה . שני חברי הסיעה הערבית הודיעו מראש כי אין בכוונתם להגיע ליישובי הדרום וגם חברי האופוזיציה נעדרו . במקומם של חברי המועצה הגיעו תושבים רבים שביקשו להצטרף לנסיעה "זה שיעור באזרחות טובה "אמרה מנהלת בית ספר "נטופה", נורית הרטמן שהגיעה מצוידת בחבילות שי שהכינו התלמידים .
הישיבה נפתחה בשעה חמש אחר הצהרים בהשתתפות ד"ר עוזי לנדאו וראש מועצת אשכול חיים ילין :"אין לכם מושג איזו הרגשה טובה אתם עושים פה בעצם ההגעה שלכם , זו מחווה יפה" אמר ילין ונתן סקירה קצרה על המצב באזור ותחושות התושבים. ראש העיר שמעון גפסו העניק לראש המועצה 30 חבילות שי שהכינו תלמידי בתי הספר היסודיים בנצרת עילית "אני רוצה להודות לילדים המקסימים בנצרת עילית , החבילות שלכם יגיעו לילדים שלנו ואני בטוח שהם ישפרו את ההרגשה ויעשו להם טוב ". על סדר יומה של הישיבה עמדו 8 סעיפים ובתוכם אישור הרכב ועדות העירייה,תשלומי הורים לשנה"ל תש"ע, אישור קבלת תרומה לשירותי הרווחה בסך 5000 יורו ומינוי דירקטורים בחברות העירוניות .
ראש העיר שמעון גפסו ביקש מן החברים לאשר הוצאת מכרז להקמת אולם ספורט בבית הספר היסודי "נטופה" . חבר המועצה זאב הרטמן הביע חשש כי תמיכתו בהצעה עלולה להיות ניגוד עניינים מאחר ואשתו נורית הרטמן מנהלת את בית הספר: "אני לא רואה פה ניגוד עניינים , זה לא בית ספר פרטי , זה מוסד ציבורי " אמר ראש העיר שמעון גפסו. הישיבה הסתיימה לקראת השעה שבע בערב וחברי המועצה עשו דרכם בחזרה לנצרת עילית :"רצינו להגיד לכם שנצרת עילית איתכם ,היה לנו חשוב להגיד את זה באופן אישי " סיכם ראש העיר שמעון גפסו .

 
 
 סולל בונה ב"ציפורית"

פגישה עם מנכ"ל "סולל בונה"  יהושוע רפפורט
 
ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו נפגש השבוע עם מנכ"ל "סולל בונה" יהושוע רפפורט ודן עימו בהצעה להעתיק את אחד המפעלים הגדולים בחברה מאזור חיפה לנצרת עילית.

המנכ"ל יהושוע רפופורט ונציגים נוספים בהנהלת החברה גילו עניין בהעתקת המפעל לבנייה מתועשת לאזור התעשייה "ציפורית" בנצרת עילית "אנחנו רוצים להרחיב את מקומות התעסוקה בעיר " אמר ראש העיר שמעון גפסו והדגיש כי לצד הרצון לפתח את התעשייה אין כוונה להתפשר בנושא איכות הסביבה "אם אכן המפעל עומד בכל התקנים הנדרשים המחמירים של המשרד להגנת הסביבה ואיננו מזהם אנו נעזור לכם ונקל עליכם את ההליך בכפוף לחוק".

המפעל לבנייה מתועשת הנו מהגדולים והמובילים במדינת ישראל בתחום יצור אלמנטים מתועשים לבנייה,תשתיות, גשרים , חזיתות מבני מגורים ומבני ציבור. המפעל ממוקם במפרץ חיפה על שטח של כ 147 דונם . "התכנית להקים את המפעל בציפורית על שטח של 110 דונם ולהעסיק בשלב הראשון כ 150 עובדים. סגן ראש העיר, יוסף שפושניק , מהנדס בינוי במקצועו , התעניין בנתונים על פעילות המפעל בכל הקשור לאיכות סביבה. מנכ"ל "סולל בונה" יהושוע רפפורט אמר כי המפעל עומד בתקנים הישראליים ובתקני איכות בינלאומיים. "אין לנו ארובות , אין מזוט ואין שפכים תעשייתיים "אמר המנכ"ל .

גפסו אמר כי השלב הראשון והבסיסי הוא נושא איכות סביבה ורק לאחר מתן האישורים ותסקיר סביבה , ניתן להתקדם בתכנית :"יש לנו כעירייה אינטרס להרחיב את מקומות התעסוקה בעיר ולעודד יזמים ומפעלים להיות פה " אמר.ראש העיר. סגנו עדי ברקו ביקש לתת עדיפות להעסקת תושבים המתגוררים בנצרת עילית :"תינתן עדיפות לתושבי העיר" הבטיחו נציגי החברה והסבירו כי הסיבה העיקרית להעתקת המפעל היא הרצון להוזיל את העלויות "תעריפי הארנונה במפרץ חיפה גבוהים מאוד וקשה לעמוד בהם" אמרו "בנצרת עילית הקרקע זולה יותר ותעריפי הארנונה לתעשייה זולים ואטרקטיביים יותר ".
 
רה ארגון והתייעלות בעיריית נצרת עילית
עיריית נצרת עילית מגבשת בימים אלה תוכנית רה ארגון והתייעלות. המטרה : התאמת מבנה העירייה לצרכים של העיר והתושבים.

בית העירייה

המהלך הוא תוצאה של מדיניות ראש העיר שמעון גפסו וסגניו הרואה חשיבות בהתאמת המבנה הארגוני של העירייה לשינויים שחלו בשנים האחרונות בצרכים ובסדרי העדיפויות בעיר. כך למשל, הוחלט לצמצם את מערך העובדים במינהל הקליטה לנוכח הירידה החדה בהיקף העלייה לארץ. "הפעילות באגף הקליטה לא השתנתה מאז קליטת העלייה העצומה בשנות ה-90" אומר ראש העיר שמעון גפסו ומסביר כי עם השני חלו שינויים בצרכים של העיר ואם בעבר הייתה הצדקה להגדלת מערך הקליטה הרי שכעת יש להשקיע את המשאבים במשפחות הצעירות ובנוער "אנחנו נמצאים בנקודת זמן שונה ומתאימים את עצמנו למציאות ולצרכים החדשים" אומר גפסו.

ראש העיר מבקש להקדיש את המשאבים שיתפנו כתוצאה מצמצום מערך הקליטה העירוני לטובת הגדלת ההשקעה בתחום החינוך תוך שימת דגש על פעילות לנוער ולצעירים.:"אנחנו רוצים להחזיר את הנוער למרכז העניינים ולהקצות לכך משאבים הן בכח אדם והן בתקציבים "
כמו כן הוחלט להוריד את הסטטוס של אגף האירועים ואגף גנים ונוי למחלקות "אנחנו רוצים להשקיע פחות בעציצים ויותר באנשים" הסביר ראש העיר.

לצד השינויים הארגוניים ומתוך מטרה להגביר את איכות העבודה והשירות של אנשי העירייה, הוחלט על חלוקת נצרת עילית לארבעה רובעים. "בכל רובע יהיה עובד שיעקב ורכז את הפניות, הבעיות, הטיפולים הדחופים ויהיה אחראי על העברתם לטיפול ומעקב אחר הביצוע, וישמש נציג העירייה בשטח, הזמין לתושבים." אומר ראש העיר ומוסיף כי יש בכוונתו להסתייע ביועץ ארגוני שילווה את התהליך.
בעירייה מתכננים גם תכנית התייעלות ועידוד פרישה. מסגרת התוכנית היא על פי הכללים שנקבעו בשנת 2003, בהתאם להנחיות משרד הפנים. "במסגרת התוכנית תנסה העירייה לספוג תפקידים או עבודה ולנייד אותם בתוך המערכת הקיימת, וגם לאפשר לעובדים (בעיקר היותר מבוגרים) לפרוש, כל עוד פרישתם היא לפי אמות המידה של התייעלות" אומר ראש העיר שמעון גפסו ומדגיש כי התוכנית נבנתה עם ועד העובדים והועברה למשרד הפנים .
מסביב לשולחן העגול נצרת עילית ועמק יזרעאל
ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו, סגניו ומנהלי האגפים בעירייה קיימו השבוע ישיבת עבודה עם עמיתיהם במועצה האזורית עמק יזרעאל . הישיבה התקיימה בעיריית נצרת עילית כשעל סדר היום :שיתוף פעולה אזורי לקידום אינטרסים ופרויקטים משותפים . באולם הישיבות של עיריית נצרת עילית ישבו ביום שני השבוע נבחרי ציבור ועובדים בכירים של שתי הרשויות השכנות ,נצרת עילית והמועצה האזורית עמק יזרעאל. מסביב לשולחן העגול התנהל במשך שעה ארוכה דיון ראשוני בנושא שיתוף פעולה וקידום אינטרסים משותפים בין שתי הרשויות:"אין לי ספק כי שיתוף פעולה בין הרשויות באזור יקדם את האינטרסים של כל רשות בנפרד וכולן יחד." אמר ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו וציין את ההבדל בין פניה בודדת של רשות אחת לפניה מרוכזת של מספר רשויות בנושא משותף :"אם אנחנו רוצים להפשיר ולקדם את האזור כולו אנחנו צריכים להניח את האגו בצד ולשתף פעולה "
ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל אייל בצר ברך על היוזמה :"אני שמח שהמפגש הזה קורה" אמר "ההצלחה שלכם בנצרת עילית היא הצלחה של האזור כולו "
גפסו ובצר העלו רעיונות לשיתוף פעולה הדדי בתחומי ספורט, רווחה, תרבות ותעשייה . :נצרת עילית היא עיר מרכזית שמעניקה שירותים לכל האזור וגם ליישובים שלנו. מעמדה והמרכזיות שלה תורמת גם לנו , אנחנו לא רוצים לנסוע לחיפה כדי לקבל שירותים שניתן לקבל באזור ".
גפסו הציע חיבור של עולים מנצרת עילית עם וותיקי ההתיישבות העובדת :"רוח הישראליות והחלוציות שלכם יכולה להשתלב בתהליך הקליטה שנמשך זמן רב לאחר שהעולה מגיע לארץ. " אמר גפסו.

ראשי האגפים בשתי הרשויות העלו הצעות לפרויקטים משותפים בתחום הספורט וכן הועלתה הצעה לאחד קבוצות בספורט ההישגי במטרה לשפר את ההישגים ולחסוך בתקציבים. כמו כן הועלתה הצעה לפתוח את מרכז הטניס של נצרת עילית הממוקם בסמוך לקאונטרי ספא לטובת ילדי העמק . בצר הציע לפתוח את אירועי התרבות בעמק לתושבי נצרת עילית ולאפשר להם כניסה במחיר מוזל הנגבה מתושבי המועצה . :"יש לנו שלושה מוזיאונים ואנחנו נשמח לארח את תושבי נצרת עילית" אמרה ממלאת מקום ראש המועצה חנה פרידמן.
שני הצדדים הסכימו כי שיתוף פעולה אזורי הוא כורח השעה ויש בו כדי לשרת בעיקר את התושבים :"אנחנו בודקים כעת אפשרות להקים פארק היי טק בנצרת עילית , אין שום סיבה שנפעל לבד , ביחד אנחנו יכולים להשיג יותר " אמר גפסו ובצר חיזק את דבריו "הבן שלי עובד בחברת היי טק במגדל העמק "
במהלך הישיבה הועלו רעיונות לשיתוף פעולה באזורי התעשייה תוך פניה משותפת למשרדי הממשלה בנושאים המשותפים לשתי הרשויות :"כשכל רשות פונה בנפרד אף אחד לא סופר אותה , כשכמה רשויות פונות ביחד יש בזה כוח " הסכימו גפסו ובצר.
ממלא מקום ראש העיר, עדי ברקו אמר כי האינטרס העיקרי הוא לקדם את חבל ארץ שסובל מהיותו בפריפריה . "זה צורך קיומי לפיתוח הרשויות בטווח הקרוב והרחוק . "


 
שיעור פרטי בפטריוטיזם מקומי
בין ישיבה לישיבה, ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו, מצא השבוע זמן לפגישת עבודה עם תלמידי בית ספר יסודי .על סדר היום: שיעור באיכות סביבה מתובל בגאווה מקומית. הפגישה עם תלמידי כיתות ד' בבית הספר היסודי "יודפת " בנצרת עילית התקיימה במסגרת אירועי "יום היישוב שלי", מיזם שפועל בעיר זו השנה ה- 27 ברציפות.
במסגרת המיזם,תלמידי כיתות ד' בכל בתי הספר היסודיים לומדים על הישוב, נפגשים עם אישים בעלי השפעה על חיי העיר ומבקרים במרכזי מסחר, עסקים וגופים ציבוריים .
"יום הישוב שלי הוקדש השנה לנושא איכות הסביבה ומחזור, התלמידים העלו הצעות לשיפור איכות הסביבה וקיימו דיון מעמיק בנושא" אומר מנהל אגף החינוך דני גילדין.
מנהלת מחלקת בתי הספר אילנית בן ישי שמלווה את הפרויקט מספרת על שיתוף פעולה מדהים עם המורים והתלמידים "זה הפך להיות חלק מהווי העיר . כמו שבכיתה ב' מקבלים את הסידור כך בכיתה ד' לומדים על "היישוב שלי" וההיענות פשוט מדהימה. "
שיאו של היום הוא ביקור של קבוצת תלמידים בלשכת ראש העיר מנהלת הלשכה משי סינואני הפתיעה את הילדים כשהזמינה אותם לישיבת מועצה עם סדר יום אמיתי באולם המליאה."רצינו שהתלמידים ישבו על הכסאות של חברי המועצה ויחוו את החוויה הדמוקרטית "אומרת סינואני. גם ראש העיר שמעון גפסו הפתיע כשבא מצויד עם חבילת שוקולדים :"שתהיה ישיבה מתוקה " הסביר תוך שהוא מחלק ממתקים לילדים הנלהבים . בהמשך התקיימה שיחה ערה על איכות החיים והיכולת של כל הפרט לתרום לשיפורה . התלמידים העלו הצעות שונות בהן הקמת מרכז לבילוי משפחתי עם מתקנים מתנפחים ופעילות ספורטיבית "אנחנו רוצים גם בית קולנוע ביוזמה עירונית שיקרין סרטים עכשווים" אמרו תלמידי בית ספר "יודפת" ואף הציעו דרך למשוך קהל :"כדי לעודד את תושבי העיר להגיע לקולנוע כדאי לקבוע מחיר מסובסד ולאפשר רכישה של מנויים "
ראש העיר רשם את ההצעות והבטיח להתייחס אליהן ברצינות "אני שמח שאתם מגלים מעורבות במה שקורה בעיר, זה מעיד על אכפתיות וזה חשוב " אמר.
 לחץ/י
עלי למרכז הצלח"ה - העצמה צעירים לימודים חיילים ומשוחררים הישגים

 

 

הודעות ** הודעות   

הודעה 1

הודעה 2 

הודעה 2

 

 לשכת הדוברות- תכנים      מנהלת האתר העירוני- בנייה ועריכה
--------------------------------------------------------------------------------------------
This mail was scanned with TrendMicro IMSS provided by Nazareth Illit Municipality.
--------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------
This mail was scanned with TrendMicro IMSS provided by Nazareth Illit Municipality.
--------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------
This mail was scanned with TrendMicro IMSS provided by Nazareth Illit Municipality.
--------------------------------------------------------------------------------------------